Energia Yin i Yang

buddha-1279902_960_720Yang oraz Yin nie stanowią dwóch samodzielnych sił, którymi się najczęściej określa się, ale stanowią dwie skrajne oraz przeciwne sobie odmiany energii Chi. Oznacza to tyle, że dwie przeciwstawne sobie właściwości organizmu, wszechświata oraz przyrody.

Trychologia
http://www.medycynaestetyczna.com/pl/zdrowe-wlosy/trychologia
Klinika medycyny estetycznej dr Tilszer.
Oferujemy szeroki zakres zabiegów na twarz i ciało.

Yang oraz Yin są dwoma odmiennymi biegunami oraz znajdują się w każdej sytuacji jednocześnie. Mogą jednak istnieć samodzielnie i nie mogą być rozdzielone, ale egzystują we wzajemnym powiązaniu oraz w stałej harmonii, jak i równowadze.
Zachwianie się równowagi pomiędzy nimi do zachwiania w świeci procesów przemian, które kierują zjawiskami życia oraz zjawiskami przyrody.
Pamiętajmy, iż równowaga ta nie jest statyczna, jednak ciągle i rytmicznie się zmienia. Niesie ze sobą sporo elementów, które związane są z tworzeniem oraz niszczeniem, wspieraniem oraz zwalczaniem. Jedna dąży do przewagi z drugą i tym samym zyskuje charakter dynamiczny.

Yang oraz Yin zostały określone jako prawo jedności albo walki przeciwieństw. Fazy są dla siebie przeciwstawne i tym samym zmieniają się, przechodzą w siebie, a każda z nich posiada w sobie odrobinę drugiej. Doskonale przedstawia to pewna chińska monada, gdzie kolor jasne stanowi Yang, zaś ciemny to Yin. W kolorze jasnym jest zawarta cząstka ciemnego, z kolei w ciemnym – mała cząstka jasnego. Stare księgi zawierają informacje, iż pod wpływem emocji Yang ma prawo, aby przechodzić w Yin oraz odwrotnie. Taoiści zalecają tym samym spokój oraz medytacje.

Wszystko co istnieje na świecie oraz w całym wszechświecie, wewnątrz oraz na zewnątrz, można bez problemu zakwalifikować do Yang lub Yin.

Yang nazywana jest stroną albo fazą, która jest dodatnia. Może to być niebo, dzień, lato, ogień, ciepło, to rodzaj męski. W dynamicznych pojęciach czynności albo zjawiska Yang mogą wyrażać siłę, podniecenie, wzrost, ruch, energię, bystrość, element twórczy czy nawet wigor.

Warto wspomnieć, iż także w organizmie człowieka jego poszczególne narządy oraz ich funkcje zostają podporządkowane Yang oraz Yin. Wszelkie kanały energetyczne, które łączą akupunktury na ciele z pożądanymi przez nie narządami wewnętrznymi, są także zaliczane do Yin oraz Yang. W medycynie chińskiej zdrowie stanowi stan równowagi między Yin oraz Yang. Istnieje między nimi pełna harmonia. To właśnie ta równowaga stanowi prawidłową funkcję każdego narządu z osobna, jak i organizmu jako całości. Choroba stanowi stan, w którym równowaga zostaje zachwiana. Pojawia się nieład dysharmonia oraz nieporządek. Stan tego typu wprowadza przewagę raz jednej, a raz drugie fazy. Według Chińczyków jest to swojego rodzaju nadmiar.

Tang oraz Yin zostają coraz częściej utożsamiane z układem nerwowym autonomicznym. Można wyróżnić tutaj wiele cech ich podobieństwa. Yang może być układem sympatycznym, a z kolei Yin stanowić może układ parasympatyczny. Opierając się na tym, że poszczególne organy wewnętrzne poprzez meridianę oraz punkty ze skórą – nakłuwają skórę albo ją uciskać i tym samo powodowało to akupunkturę. Dzięki tego typu działaniom ułatwiono przejście energii z kanału do kanału, ponieważ wszystko zostało odblokowane.

Podobne:

Brak możliwości komentowania